Το πρόγραμμα του Σπούτνικ Festival 2018

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΠΟΥΤΝΙΚ 2018

Παρασκευή 5 Οκτώβρη

Workshop | 19.00 | Περίπτερο ΚΕΑ

Διαλέγουμε πλευρά για μία Ευρώπη χωρίς λιτότητα και φασισμό – Choosing side for a Europe without austerity and fascism”

  • Jesus Hernandez (Μέλος του Συμβουλίου Διεθνών Σχέσεων των Πρασίνων της Καταλονίας – Member of the International Board of Catalan Greens)

  • Γιώργος Καρατσιουμπάνης (Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής για το Forum του BilbaoMember of the Coordinating Committee of the Bilbao Forum)

Workshop | 19.00 | Workshop 1

“Είναι το μοντέλο των ανοικτών φυλακών ουτοπία;”

Ευτύχιος Φυτράκης (Γενικός Γραμματέας Αντεγκληματικής Πολιτικής)
Νίκος Παρασκευόπουλος (Ομότιμος Καθηγητής Ποινικού Δικαίου στη Νομική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ)
Αναστασία Πέππα (Φιλόλογος στο Γυμνάσιο – Λύκειο του Ειδικού Καταστήματος Κράτησης Νέων Αυλώνα)
Δημήτρης Κατσαρής (Δικηγόρος – Εκπρόσωπος της Επιτροπής Αγώνα Κρατουμένων Κορυδαλλού για τον Σωφρονιστικό Κώδικα)

Κεντρική Εκδήλωση | 19.30 | Θεατράκι

Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης στα χρόνια της Κρίσης: Η βιομηχανία των fake news και ο πραγματικός ρόλος της δημοσιογραφίας”

  • Κύρκος Δοξιάδης (Καθηγητής Κοινωνικής Θεωρίας & Κοινωνιολογίας στο ΕΚΠΑ)

  • Νάντια Ρούμπου (Δημοσιογράφος)

  • Άγγελος Τσέκερης (Διευθυντής της εφημερίδας “Η Αυγή”)

  • Νίκος Σβέρκος (Διευθυντής του ραδιοφωνικού σταθμού “Στο Κόκκινο 105,5”)

Αθλητικό Χωριό

– 19:00 | Επίδειξη Laser Run από την Ελληνική Ομοσπονδία Μοντέρνου Πεντάθλου

– 19:00 | Επίδειξη από την Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

– 20:00 | Σκάκι: Επίδειξη σιμουλτανέ (σ.σ. ένας ισχυρός σκακιστής αντιμετωπίζει ταυτόχρονα πολλούς αντιπάλους) από τον πρώην πρωταθλητή Γιώργο Νικολόπουλο

Χωριό Αλληλεγγύης | 19:30 | Αλληλέγγυο Χωριό

Η αγορά καταναλωτών στη σημερινή πραγματικότητα”

– Βαρθολομαίος Κύβελος (Λιμάνι της Αγωνίας)

– Δημήτρης Μήρτσος (Δίκτυο Αλληλεγγύης Αγίας Παρασκευής)

– Γιάννης Μουρίκης (Σύλλογος Καταναλωτών Βύρωνα)

– Παναγιώτης Αναστασάκος (παραγωγός πορτοκαλιών από Αργολίδα)

  • Συντονίζει ο Χρήστος Προβέζης (Αλληλεγγύη για Όλους)

Παιδότοπος

– 19:30 | Performance σαπουνόφουσκας από την καλλιτεχνική ομάδα “La Petite Marguerite”

Μεταναστευτική Σκηνή | 19:00 | Alternative Stage

  • Vana ba Afrika: African dance & seminar with Bafuli Camara

  • Ένωση Παλαιστινίων Εργαζομένων

Sputnik Stage | 20:00

  • Sputnik Band

  • Καλλιόπη Βέττα & Haig Yazdjian

  • Γιώργος Νταλάρας

Laika Stage | 20:00

  • Γεράσιμος Ανδρεάτος

  • Μικρασιάτικο Γλέντι με τους Χρήστο Τσιαμούλη & Κυρατζήδες & Καίτη Κούλλια

Σάββατο 6 Οκτώβρη

Workshop | 19.00 | Workshop 1

Η αρχή του τέλους της εργοδοτικής αυθαιρεσίας και η απελευθέρωση νέων κοινωνικών δυνάμεων”

  • Έφη Αχτσιόγλου (Υπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης)

  • Πάνος Κορφιάτης (Ειδικός Γραμματέας στο Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας)

  • Θάνος Σαραφούδης (Εργαζόμενος στον επισιτισμό)

Workshop | 19.00 | Workshop 2

Ψυχαγωγία και μαζική κουλτούρα – Reality shows και μυθοπλασία στο κυρίαρχο τηλεοπτικό τοπίο”

  • Αγγέλα Νταρζάνου (Δημοσιογράφος «Η Αυγή»)

  • Άννα Χατζησοφιά (Συγγραφέας – Ηθοποιός)

Golden Dawn Watch | 19:00 | Alternative Stage

Προβολή αποδεικτικού οπτικοακουστικού υλικού & Συζήτηση: “Η δίκη της Χρυσής Αυγής στην τελική ευθεία”

– Λευτέρης Παπαγιαννάκης (Αντιδήμαρχος Αθηναίων – Πρόεδρος Συμβουλίου Ένταξης Μεταναστών – Μέλος GoldenDawnWatch)

– Δάφνη Καραγιάννη (Δικηγόρος – Παρατηρήτρια GoldenDawnWatch)

-@ypoptomousi (Παραγωγός Omnia tv)

Κεντρική Εκδήλωση | 19.30 | Θεατράκι

200 χρόνια από τη γέννηση του Καρλ Μαρξ: Πώς θα αλλάξουμε τον κόσμο”

  • Κώστας Δουζίνας (Καθηγητής Νομικής και Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών και Τεχνών του Birkbeck College, Πανεπιστήμιο Λονδίνου – Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ)

  • Δανάη Κολτσίδα (Διευθύντρια του Ινστιτούτου «Νίκος Πουλαντζάς» – Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ)

  • Θόδωρος Παρασκευόπουλος (Οικονομολόγος – Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου «Νίκος Πουλαντζάς»)

Αθλητικό Χωριό

– 19:00 | Επίδειξη Laser Run από την Ελληνική Ομοσπονδία Μοντέρνου Πεντάθλου

– 19:00 | Επίδειξη από την Ελληνική Ομοσπονδία Τζούντο

– 19:00 | Επίδειξη ξιφασκίας από το σωματείο «Α.Ο ΠΕΡΣΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ»

– 20:00 | Γρήγορο Σκάκι (τουρνουά μπλιτς 7 γύρων)

Χωριό Αλληλεγγύης | 19:30 | Αλληλέγγυο Χωριό

“Δημοκρατία και κοινωνικές σχέσεις σ’ έναν συνεχώς μεταβαλλόμενο κόσμο: Ανάδειξη και προβολή των αλληλέγγυων δράσεων από τα ΜΜΕ”

– Τζέλα Αλιμπράντη («Η Εποχή»)

– Ντίνα Δασκαλοπούλου ( «Εφημερίδα των Συντακτών»)

– Πέτρος Κατσάκος ( «Αυγή»)

– Ντίνα Μπατζιά (ρ/σ «105,5 στο Κόκκινο»)

– Μπάμπης Χριστακόπουλος (portokaliradio.gr)

– Συντονίζει ο Ηλίας Δασκαλόπουλος (Αλληλεγγύη για Όλους)

Παιδότοπος

  • 19:30 | Παράσταση κουκλοθεάτρου με εκπαιδευτικό θέμα: “Ο φίλος μου ο Τόμπυ” από την θεατρική ομάδα “ΠΑΠΑΛΑΝΓΚΙ”

  • 21:00 | “Το μαγικότσιρκο” απο την ομάδα “Kokoika”: Σύγχρονο τσίρκο με πινελιές από το παραδοσιακό.

Sputnik Stage | 20:00

  • Stand-Up Comedy με τους Δημήτρη Χριστοφορίδη & Λάμπρο Φισφή

  • Drag Show με την GingerΈλα

  • Εισβολέας & The Tedd’s

  • Soom T

  • Blend Mishkin σε DJ Set

Laika Stage | 20:00

  • Κώστας Φέρρης

  • Δημήτρης Μυστακίδης

  • Ρεμπέτικη Κομπανία της Καστέλλας

Κυριακή 7 Οκτώβρη

Workshop | 19.00 | Alternative Stage

Φάκελος Airbnb: Η φυσιογνωμία του αστικού ιστού και το δικαίωμα στην πόλη”

  • Δημήτρης Μπαλαμπανίδης (Πολεοδόμος – Γεωγράφος)

  • Ρήγας Αξελός (Δημοτική Κίνηση «Ανοικτή Πόλη»)

Workshop | 19.00 | Workshop 1

“Ο αθλητισμός στο προσκήνιο. Κοινωνικό Δικαίωμα – Ισότιμη πρόσβαση”

  • Ιούλιος Συναδινός (Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού)

  • Μαρίνα Τουτουντζή (Αντιπρόεδρος Συλλόγου Ελλήνων Εξαιρετικά Διακριθέντων Αθλητών)

Tην εκδήλωση θα χαιρετίσει ο Γιώργος Βασιλειάδης (Υφυπουργός Αθλητισμού)

Κεντρική Εκδήλωση | 19.30 | Θεατράκι

Ο πόλεμος της προόδου με τη συντήρηση και η ευκαιρία της Συνταγματικής Αναθεώρησης: Διαχωρισμός Κράτους – Εκκλησίας”

  • Κώστας Γαβρόγλου (Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων)

  • Ιφιγένεια Καμτσίδου (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Συνταγματικού Δικαίου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

  • Μάριος Μπέγζος (Καθηγητής Θεολογίας – Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ)

Αθλητικό Χώρο

– 18:00 | Σκάκι – Λύση Προβλημάτων (εύκολα προβλήματα για αρχάριους).

Χωριό Αλληλεγγύης | 19:30 | Αλληλέγγυο Χωριό

“8 χρόνια Κίνημα Αλληλεγγύης: Ανασυγκρότηση του δημοκρατικού ιστού για μια δίκαιη και ισότιμη κοινωνία για όλες και όλους”

Στη συζήτηση συμμετέχουν εκπρόσωποι της κοινωνίας των πολιτών, συλλογικοτήτων και δομών κοινωνικής αλληλεγγύης.

– Συντονίζει ο Παρασκευάς Ποθητός (Αλληλεγγύη για Όλους)

Παιδότοπος

– 19:30 | «Η κα Αστροφυσική και τα όνειρα των αστεριών»: Διαδραστικό Θεατραναλόγιο της Αλεξίας Πετροπούλου

Sputnik Stage | 20:00

  • Thannos with Vasilis Katsaris on electric guitar

  • Μαρία Παπαγεωργίου

  • Τα Λαϊκά του Θέμη” με τους Θέμη Καραμουρατίδη, Μελίνα Κανά & Κατερίνα Κούκα

  • Φοίβος Δεληβοριάς

Laika Stage | 20:00

  • Χειμερινοί Κολυμβητές

  • Ικαριώτικο Γλέντι με τους Νίκο Φάκαρο & Musicaroi

Εκθέσεις & Αφιερώματα | Πλατεία εκθέσεων

Κεντρικά Αφιερώματα

  • 200 Χρόνια Μαρξ

  • Το μεγάλο ’68: 50 χρόνια από τον Μάη

Εκθέσεις

  • Ελληνικό κόμικ & Γελοιογραφία

    • Μπλε Κομήτης

    • Βαγγέλης Χερουβείμ

    • Ο Ζαμπονοκόπτης

    • Σαρανταποζαρούσα

  • Έκθεση φωτογραφίας “Σιχ απ’όλη την Αθήνα γιόρτασαν την Πρωτομαγιά μ’ένα παραδοσιακό άθλημα” του Άγγελου Μπαράι

  • Η ΑΥΓΗ: Ιστορικά πρωτοσέλιδα της Πρωινής Εφημερίδας της Αριστεράς

  • Μεταπολίτευση 1974 – 1989: Η στιγμή της νεολαίας και των κινημάτων

  • Η καινοτομία στη Σοβιετική Ένωση

Copyright © 2016 Spoutnik.gr
Created by Artistad | Designed by Viktoriia Zarva

Μυλλέρου & Κεραμεικού (Πλατεία Αυδή)
210-5200883    info@spoutnik.gr